ABD DOLAR ENDEKSİ NEDİR 2021

Abd Dolar Endeksi Nedir

Dolar neden yükseliyor? Yine ne oldu gece değişiklik mi oldu? Sorularının cevabı;

ABD Dolar endeksi 26 Mart 2021 tarihi dolar yükselişinin sebebi iç piyasalardan ziyade dış piyasalarda Usdx değerinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Nedir Bu Usdx?

ABD dolar endeksi (Usdx) ABD ve ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepettir.

Sepeti oluşturan para birimleri ve yüzdelikleri;

  • Euro (EUR)% 57.6
  • Japon Yeni (JPY) %13,6
  • İngiliz Sterlini (GBP) %9,1
  • İsveç Kronu (SEK) %4,2
  • İsviçre Frangı (CHF) %3,6

Bu endeks Bretton Woods Anlaşması’nın feshedilmesinden sonra oluşturulmuştur. 1970’li yıllarda ABD ticaret ortaklarının para birimiyle oluşan bu endeks günümüzde yapılmış olsa muhtemelen bu endeksin içinde günümüzde ticarette etkin olan;

Çin ve Güney Kore’de İsveç ve İsviçre yerinde görülecekti. Fakat yüzdeliği en fazla olan para birimi Euro olduğu için endekste en önemli para birimin Euro olduğunu söyleyebiliriz. 

Dış piyasada Euro bugün itibariyle değer kaybederken Dolar değer kazanmaktadır. Bu durum Euro/Dolar paritesinde görülen düşüşün sebebi de budur.

Dolar endeksi yükseldikçe ters orantı söz konusu olduğu için Euro/Dolar paritesinin aşağıya hareket edeceğini gözlemleyebiliriz.

Türkiye açısından baktığımızda Euro/Dolar paritesinin düşmesi Euro düşecek dolar yükselecek anlamına gelmemektedir. Türkiye iç piyasasında ithalata bağımlı olduğundan dolayı. Hali hazırda zaten kurlar yükseliş eğilimindeydi. Dış piyasada Euro değer kaybı iç piyasada ki değer kazanımını ancak oransal olarak etkilemektedir. Toparlarsak Euro’nun yükseliş kat sayısının dolara göre azalacağını belirtmek daha doğru olacaktır.

Öneri Yazımız;

Dolar Neden Yükseliyor?

    1. Pingback: TREND NEDİR ? - En Motun 16 Nisan 2021

    Yorumunu ekle