Behind Her Eyes 2021

Behind Her Eyes 2021 17 Şubat 2021 tarihinde Netflix de yayınlanmıştır. 6 bölümden oluşan mini dizi 2017 yılında Sarah Pinborough’un aynı adlı romanından uyarlandı.

Netflix yapım dizi ve filmlerinin bizleri hızlı tüketmeye yönlendirdiğini görüyoruz. Açıkçası haftalarca ne olacak diye beklemektense hemen yayınlanmasını kendi açımdan faydalı buluyorum.

Fakat hikâyelerin işlenişi ve izledikten sonra oluşan o tatminsizlik hissi bu durumu sorgulamama sebep oluyor.

Hikâyenin hemen servis edilmesinden kaynaklı olgunlaşmadığını bazı kısımların hızlı ilerlediği görünüyor. Önemli olan kısımları bir saat içine sığdırmaya çalışırken atılan küçük detaylar aslında hikâyenin yapı taşını oluşturuyor.  

Netflix’in son yapımlarına da dikkat ettiğimizde hemen hepsinde aynı acele tavrı sezebilirsiniz. Çarpıcı ve beklenmedik bir son olsun bizi konuşsunlar amacında oldukları görülüyor. Her hafta konuşulmak ve unutulmamak için elinde ki güzel işleri hızla tüketiyor.

Fakat ya kalıcılık? Tüketilip dizi arşivlerine postalanan bir dizi daha… Ne kadar bu canavarı besleyebilirsin ki? Elinde ki bütün güzel hikâyeleri bu şekilde değerlendirince?

Neyse… Netflixe yakınmaları bir yana bırakıp dizimizle devam ederim;

Dizi sıra dışı ve çarpıcı.  Eve Hewson’un oyunculuğu takdire şayan. Simona Brown’un karakterinin de gerçek haline çok benzediğini düşündüm açıkçası. Çok rahat ve doğaldı oyunculuğu. Tom Bateman’a gelirsek kadın oyunculardan bir tık geri planda kalmış gibi. Bunun da sebebi hikâyede kadınların baskın olmasından bence. Dizi gerçekten güzel ve konuşulduğu kadar var. Küçük detayları bir yana bıraktığımızda dizinin psikolojik gerilim kategorisinde yılın en iyi yapımlarından biri olacağı kuşkusuz.

İlk birkaç bölüm patronuyla romantik bir ilişkiye başlayan Louise’nin aynı zamanda patronun karısı Adele ile de arkadaşlık kurmasını izliyoruz.

Tehlikeli sularda yüzen Louise’in adım adım ateşe yaklaşmasını izlerken yakışıklı psikoloğun prens mi yoksa zorba mı olduğu ikileminde kalacağız. Dizinin sonunda en çok üzüleceğiniz isim kuşkusuz tahmin edemeyeceğiniz biri olacak. Ağzınız açık, gözleriniz ekrana kitlenmiş bir şekilde kalırken içten içe kendinize şunu söyleyeceksiniz;

“Lütfen, rüya olsun.”

Rüya demişken Lucid Dream ile ilgilenen meraklıların diziyi izlemesini özellikle tavsiye ediyorum.

Lucid Dream
Lucid Dream

Aynı yapımlardan sıkılmış sonunda şok olacağınız bir dizi izlemek istiyorsanız. Hafta sonu bu diziye şans verirken bir dakika bile düşünmeyin. Sonuçta Netflix’i ne kadar eleştirsek de Sezar’ın hakkı Sezar’a. Amacını gerçekleştiriyor kolay kolay akıldan çıkmayacak, uzun süre konuşulacak bir dizi yayınlamayı başarıyor.

    1. Pingback: I CARE A LOT (2020) - En Motun 6 Mart 2021

    Yorumunu ekle