Bitcoin

Bitcoin

1929 Dünya Ekonomik Buhranından sonra yaşanan en büyük kriz olduğu dile getirilen 2008 Küresel Ekonomik Krizi, ekomik çöküş ve olumsuzlukların yanında bitcoinin doğmasına sebep oldu.

2008 yılında ABD’de başlayan Küresel Ekonomik Kriz (Büyük Durgunluk) vakit kaybetmeden diğer ülkeleri de etkisi altına aldı. Mortgage kredi sisteminin çökmesiyle başlayan bu kriz hızla bütün piyasalara yayıldı. Büyük bankalar iflaslar açıklarken birçok insan işsiz hatta evsiz kaldı.

1929 Krizinden sonra ülkeler IMF ve sadece gelişmekte olan ülke yönetimlerinin katılabildiği zirveler düzenlendi. Bu kuruluş ve toplantıların amaçları Ekonomik Krizlerin yaşanmasını engellemek. Yaşanması halinde ise yapılması gereken önlemlerin önceden alınmasını sağlamaktı. Fakat 2008 yılında yaşanan Kriz’de gördük ki yaklaşık seksen yıldır planlanan bütün proje ve önlemler yetersiz kaldı.

Önlemlerin yetersiz kalmasında bir diğer etkende insanların bilgiye artık hızlıca ulaşılabiliyor olmasıydı. Dünya’nın bir ucunda maden şirketinde grev çıktığında saniyeler içerisinde diğer ucunda bu maden şirketine yatırım yapan yatırımcılar öğrenebiliyordu. İnternet piyasanın daha duyarlı ve yedi yirmi dört uyanık olmasını sağlamıştı. Tam da bu yüzden ABD konut piyasasında başlayan kriz çok kısa sürede Bütün Dünya’da durgunluğa ve bankacılık sistemlerinde sıkıntılara sebep oldu.

2008KURESELFINANSALKRIZI
ABD’de ekonominin temel dinamiklerinden olan mortgage şirketlerinin, yetersiz geliri olan müşterilere verdikleri kredileri tahsil edememesiyle finansal kriz patlak vermiştir. Mortgage temelli ekonomik kriz, adeta ekonomik bir hastalık olarak hızla dünyaya yayılmıştır.

2008 Krizi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler yazımıza buradan ulaşabilir.

Bitcoinin ortaya çıkması;

Yazılımcı olduğu düşünülen Satoshi Nakamoto 2008 Ekonomik krizine sebep olduğunu düşündüğü fikirlerini ve aracı kurumları aradan çıkaracak elektronik para birimi hakkında düşüncelerini 9 sayfalık bir yazıyla metzdowd.com sitesinde yayımlamıştır. Yazısında herhangi üçüncü kurumlar ile ilgisi olmayan merkeziyetiz bir para biriminden bahsetmiştir. Gelenekseller karşı çıkıp dalga geçse de teknoloji ile iç içe olan insanlar Satoshi Nakamoto’nun fikrinin ardında yatan özgürlüğü fark etmekte gecikmedi ve Satoshi Nakamota ya çalışmalarında yardımcı oldular.

Bu insanların düşünceleri aslında bizlerle aynıydı;

“Neden ben bankada duran paramı arkadaşıma gönderirken bankaya komisyon vermek zorundayım? Neden devlete zaten vergisini ödediğim paradan tekrar vergi veriyorum? Neden banka benim param ile ölü yatırım yaparken ben paramı bankaların ölü yatırımları yüzünden kaybediyorum?”

Bankaların hesaplarda duran paralarımızı sadece sakladığını düşünmüyorsunuzdur umarım. Bankalar yatırdığımız paralar ile yatırım yaparken paralarımızı diğer kurumlara ya da insanlara kredi olarak dağıtarak onlardan aldıkları faizler ile bizlerin paralarından kazanç sağlıyor. Politikacıların istediği şekilde paraları firmalara akıtıyor ve aslında ekonomik krizlere ve siyasilerin oyunlarında bir araç olarak bizim yatırımlarımız kullanılıyor.  

Üstüne üstlük ne kadar paramız olduğu ve paramızı nelere harcadığımızın takip edilme durumu var. Bütün bunların yanı sıra devletler hali hazırda maaşlarımızdan vergileri keserken birde dişimizden arttırdığımız bankada güvende durmasını istediğimiz paramızdan vergi kesiyor.

Kapitalist düzenden kurtulmayı vaad ediyordu bitcoin teknolojisi.

Satoshi Nakamoto ve diğer yazılımcıların katkıları ve emekleri sayesinden çalışmalar ilerledi ve 2009 yılında Bitcoin ortaya çıktı.

Bitcoinin amacı göz önüne alındığında Bitcoini üreten Satoshi Nakomoto’nun 2011 yılında artık bitcoin ile ilgilenmeyeceğini söyleyerek ortadan kaybolması garip değildir. Kaynak kodu deposu ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen’e teslim eden Satoshi Nakomota. Bitcoin ile ilişkili birkaç alan adını ise Bitcoin topluluğunun önde gelen bazı üyelerine devredip kurduğu projeden ayrıldı.

Gelelim en önemli soruya Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin adeti 21 milyondur ve daha fazla üretilmesi mümkün değildir. Bitcoinin arzı kıymetli madenler gibi kısıtlıdır. 2140 yılında bütün bitcoinlerin çıkarılmış olması beklenmektedir. Fakat kurumsal firmaların bitcoine yönelmesi ve teknolojinin gelişmesi göz önüne alındığında bitcoinlerin 2140 yılından daha erken çıkarılması mümkündür. İnsanlar arzı tükenmekte olan bitcoine sahip olması bitcoin fiyatlarını yükselten sebeplerden bir tanesidir. Bir diğeri ise devletlerin ve bankaların sınırsız para basmasıdır. 

Bitcoin daha ne kadar yükselecek?

Bitcoin için çoğu kurum 200 bin dolar rakamlarını dile getirirken bu fiyatların hemen görülmeyeceğini ve bitcoin piyasasının aşırı oynak olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.  

Dikkat edilmesi gerekenler;

Bitcoin almaya karar verdiyseniz. Acil ihtiyacınız olmayacak kenarda duran paranız ile destek bölgesinden alım yapmalısınız. Böylece olur da rüzgar tersi yöne dönerse panik yapmaz ve sakince yükseleceği zamanı bekleyebilirsiniz.

Bitcoin ve alt coinlerin vaad ettiği teknolojilere talep artarak devam edecektir. Devletlerin ve bankaların sınırsız para basmasıyla doğru orantılı bitcoinin fiyatı yükselecektir.

Fakat unutmayın coin piyasaları çok oynaktır.  Henüz coin piyasaları için bir regülasyon çalışması yapılmadı. İleride yayımlanacak düzenlemeler ve hatta yasaklar piyasayı olumuz etkileyebilir.

Böyle bir durum yaşanılırsa piyasa ile inatlaşmayın. Düşüş trendi başladığında pozisyonunun kapatmayı bilmelisiniz.

Bu yazı yazılırken Bitcoin boğa koşusuna devam ediyor. Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Sanal altının yeni zirvesinin kaç bin dolar olacağını bilemeyiz. Fakat Ekonomi piyasalarında devrime sebep olacağını biliyoruz.

    1. can 20 Şubat 2021
      • Elif Nur KARADOĞAN 20 Şubat 2021

    Yorumunu ekle