Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor? Fed başkanı Jerome Powell 04.03.2021 tarihinde Türkiye saatiyle 22.30’da yaptığı açıklama (Açıklama için tıklayın) yatırımcıların beklentilerini karşılamadığı için tahvil faizleri yükselmeye kaldığı yerden devam ediyor.

Dünya’nın en büyük piyasası; 21 trilyon dolara ulaşan ABD tahvil piyasasıdır. Kolay anlaşılması açısından; Tahvil piyasasında yaşanan küçük bir değişim hisse senedi, emtia, coin piyasalarında fırtınalara sebep olabilir.

Genişletici para politikaları izleyen ülkeler para basmaya devam ederken enflasyon riski artıyor. Yatırımcıların enflasyon beklentisinde olması Powell’ın da piyasaya sürülen parayı çekmeyeceğini ima etmesi üzerine uzun dönem tahvil faiz oranları 0,60’tan yüzde 1,60’a kadar yükseltti.

Hal böyle olunca Fed başkanının söylemlerine olan güven azaldı.

Piyasa enflasyon beklentisiyle hareket ederken satış baskısı artıyor. Hisselerden çıkan nakitler uzun dönem tahvillere yöneliyor.

Uzun dönem tahvil faizlerin yükselmesi gelişmekte olan ülkelerde ki sıcak paraların da piyasalardan çıkıp ABD tahvillerine yönelmesine sebep olur. Tahvillere yönelen sıcak para çıkış yaptığı ülkelerin dolar kurunu yükseltir.

Benzer yazımıza da göz atabilirsiniz.

    1. Pingback: Teknik Analiz - En Motun 14 Mart 2021

    Yorumunu ekle