I Care A Lot 2020

I Care A Lot 2020 12 Eylül 2020 yılında Netflix de yayınlanan Amerikan sağlık ve adalet sistemini eleştiren kara komedi gerilim filmidir.

Hafta sonları yasakları malumumuz hayatımın kitap okumak ve film izlemek ile geçen döneminde bu filmi nasıl daha önce izlememişim bilmiyorum. Son zamanlarda film hakkında yazılan negatif yazılar karşıma geldikçe filmden haberim oldu ve meraklanarak geçen hafta izledim.

Marla, rolünü canlandıran Rosamund Pike açıkçası beni şaşırttı. Bana her zaman naif, güzel, masum kadın rollerini oynayabilir gibi geliyordu. Bu yüzden canlandırdığı karakteri izlemek şaşırtıcıydı. Yazının ilerleyen kısmında yaptığım önyargıya da değineceğim.

I Care A Lot 2020 Filminin Konusu;

Marla, kaybedecek bir şeyi kalmamış ve muhtemelen çocukluk travmaları yaşamış bir kadın. Toplumun doğru lanse ettiği yoldan gitmeyi denediğini ve başarılı olmadığını sıkıntılar yaşadığını dile getiriyor  film başlar başlamaz. Toplumun ona verdiği rolü oynarken aslında toplumun onu kabul etmediğini sonunda başarısız, mutsuz ve parasız olduğunu da hissettiriyor. Marla’ya göre hayat sadece paradan ibaret bunu cehennem ile yüz yüze geldiğinde; “Nasıl olsa öleceğim şimdi olması bir şeyi değiştirmez” demesinden anlayabiliyoruz.

Film akıcı, hatta yer yer komik peki neden izleyiciler memnun değil? Merakla izlediğim filmi ben oldukça başarılı buldum. Ticari zekası ve sistemin açıklarını lehine kullanan bir kadın. Hatta dişi bir aslan!

Yıllardır kötü adamların kazandığı, kazanmasını istediğimiz mafya filmlerini, iş adamlarını, avukatları hatta seri katilleri izleyen bizler değil miyiz?

O halde Marla’nın tıpkı filmde söylediği gibi kadın olması sorun.  I Care A Lot başrolü yakışıklı bir aktör olsaydı  muhtemelen bugün filmi beğenmeyenlerin ve eleştirenlerin sayısı oldukça az olacaktı.

Fakat güzel bir kadının kötü olabileceği gerçeği izleyici de tepki oluşturuyor. Tıpkı benim yazının başında yaptığım ön yargı gibi kadınların kötü rolü oynamasına bile izin vermiyoruz.

Güçlü kadın izlemeyi sevmeyenler eleştiri yapmaya devam edecekler. Hasta yaşlı insanların kandırıyor onların üzerinden geçiniyor, kandırıyor diye filmi eleştirenler…

Kapitalizm tam olarak bu zaten günaydın!

I Care A Lot 2020

Marlayı bir kenara bırakın ve etrafınıza bakın; devletin, sağlık sisteminin, adli sisteminin, şirketlerin yaptıkları tam olarak bu değil mi? Hırsızlığa biz yıllardır izin veriyoruz. Çocukların mamalarından bile çalanların olduğu sistem de yaşıyoruz. 

Sistemin açıklarının; usulsüz devlet memurları, para çalan şirket ya da erkek oyuncu tarafından sömürüldüğünü görememek rahatsız etmiş olmalı filmi beğenmeyenleri. Filmi izleyen ve olumsuz içerikleri yazan insanlara şunu sorun; Peter Dinklage’nin canlandırdığı Roman karakterinin kadın ticareti yapması insanları öldürmesi sizleri rahatsız etti mi? Madem bu kadar doğrucu ve Marla’nın cezalandırılması gerektiğine inanıyorsunuz. Bunu devlet sisteminin değil de Rus mafyanın yapmasını beklemek kendinizle çeliştiğinizi göstermiyor mu?

Marla yaptığını ödemeli derken aradığınız adalet mafyanın  katletmesi mi?

Sonuç olarak filmi ben beğendim güzel ve sürükleyiciydi.

Yağlamalamak;

Dünyayı döndüren paradır. Yoksa neden annesine bu kadar düşkün olan mafyamız düşmanıyla iş yapmayı önersin? Üstelik Marla her şeyi geride bırakıp gitmeyi düşünürken.

Diğer Öneri Film

Behind Her Eyes (2021)
  • Yorumunu ekle