Fibonacci Analiz Yöntemleri Nelerdir?

Orta çağın en önemli İtalyan matematikçisi Leonardo Fibonacci bir problem ile uğraşırken her sayının kendinden bir önceki sayıyla toplanmasıyla elde edilen sayıları keşfeder ve bu sayılara kendi adını verir.

Örneğin;

2-2-4-6-10-16-26-52… sonsuza kadar giden bu sayılar altın orana yaklaşması yönüyle önemlidir. Altın oran bütünü oluşturan parçaların geometrik oranını bize verir. Altın oranın önemine başka bir yazıda değiniriz. Şimdi Fibonaccinin altın oranlı sayılarının finans sektöründe ki kullanım alanlarına değinelim;

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri;

Teknik analizde Fibonacci sayıları kullanılarak fiyat hareketleri tahmin edilmeye çalışılır. Genel olarak 0.232, 0.382, 0.5, 0.618 katsayıları kullanılmaktadır. Matematik hesaplamaları ile uğraşmanıza hiç gerek yok. Tradingview uygulamasını kullanarak bu araçları kullanabilirsiniz. Fibonacci araç çubuğunu kullanarak en düşük fiyat seviyesini gösteren mumu ve en yüksek fiyat seviyesini gösteren mumu seçtiğinizde araç size otomatik olarak Fibonacci düzeltme seviyelerini gösterecektir. Ben kendi hesabımı kendim yapalım diyorsanız;

Örneğin;

İncelediğimiz zaman aralığın en düşük fiyatı; 1,250 en yüksek fiyatı ise 1,320 seviyesini görmüş olsun.

Yüksek fiyat ile düşük fiyatı çıkarttığımızda; 1,320-1,250= 0,07 olacaktır. 0,07 bize burada altın oranımızı verecek önemli bir değerdir. Bu değeri 1,232 ile çarptığımızda 0,07*0,232=0,0162 bulacağız. Çıkan sonucu yüksek fiyat olan 1,320 fiyatına eklediğimizde 1,336 olacaktır. Bu değer paritenin yükselmesini beklediğimiz trendi bize vermiş olur.

Bu analiz yöntemi orta ve uzun dönem destek ve direnç seviyelerini belirlemede gayet uygun sonuçlar verir. Kısa vadede de kullanılan yöntem orta ve uzun vadedeki güvenirliği sağlayamadığı için tercih edilmez.

Fibonacci Zaman Aralıkları;

Fibonacci yönteminde sadece fiyat hesaplanması yeterli değildir. Zaman değişkeninin de incelenmesi gereklidir. Zaman aralıkları belirlenirken rakamlar gün olarak alınır;

1-1-2-3-5-8-13-21-34 şeklinde trend gün aralıklarına bölünür.

Bu yöntemde Fibonacci sayıları sayesinde çizilen dikey çizgiler kullanılır. Bu yöntemde her bir aralıkta kayda değer hareketlenmeler olacağı varsayılır. Fibonacci zaman aralıkları al sat verisi sağlamamaktadır.Bu analiz trendlerin sürelerini tespit etmekte kullanılmaktadır.

Düzeltme seviyelerinde yaptığımız gibi hesaplama ile uğraşmak yerine Tradingwiev’de yer alan zaman aralıkları aracından faydalanarak analizini daha kolay yapabilirsiniz.

Fibonacci Yayları;

Yaylar bize destek ve direnç fiyatları hakkında bilgi verecektir. Aşağıdan yukarı yönlü yay hareketi dirence hareket eder tam tersi istikamette desteğe hareket eder. Kırılırsa bir önceki yay destek bir sonraki yay direnç konumuna gelir.

Fibonacci teknik analizleri uzun vadede başarılı bir analiz imkanı sağlamaktadır. Fakat unutmayın ki birçok farklı değişken de söz konusudur. Spekülatif hareketlenmelerden kendinizi korumak için stop seviyesi belirlemeyi ihmal etmeyin.

Kısaca; Destekten al dirençten sat. Desteğin altına stop koy.

  • Yorumunu ekle