Piyasa Emri Nedir (Market Order)

Forex’te en çok kullanılan emir türlerinden biridir. PYS kısaltmasıyla da karşınıza çıkar. Piyasa emri ile borsada piyasa satış veya alış emri verdiğinizde fiyat kısmına müdahale edemezsiniz. Alım veya satım miktarı belirlendikten sonra tahtada o an hangi fiyat var ise alım veya satım işleminiz tahta fiyatından gerçekleşir. Verilen emir serbest piyasa kayıtları altına alınmış olup reel piyasaya anında yansıtılır.

Örneğin; 100 lotluk A hissesi veya coini almak istediniz. Piyasa emrini 100 lot al diye verdiniz. Tahtada 5,10 fiyatından 40 lot satış 5,20 fiyatından 60 lot satış var. Emriniz 100 lot olduğu için önce 5,10 fiyatından 40 lotu alacak kalan 60 lotuda 5,20 fiyatından alıp emrinizi gerçekleştirecektir. Ortalamanız böylelikle 5,16 oldu. Lotlarınızı 5,16 ortalama fiyatından düşük satmadığınız sürece zarar etmeyeceksiniz.

Önemli;

Sığ, hacmi düşük tahtalarda piyasa emri göndermek zarar etmenize sebep olabilir. Fiyat hareketlerini takip etmeden spekülatif fiyat hareketlerinden strese girerek verdiğiniz piyasa emirleri zararla sonuçlanabilir.

PYS emirleri anlık gerçekleştiği için yatırımcının dikkatli bir şekilde piyasa emri vermesi son derece önemlidir.

  • Yorumunu ekle