Strangers From Hell 2019 (Hell Is Other People)

Strangers From Hell (Hell Is Other People) 2019 Güney Kore yapımlı 10 bölümlük mini televizyon dizisidir. Diziyi Türkiye’de Netflix platformunda bulabilirsiniz. Kim Yong- Ki’nin aynı adlı 39 bölümlük webtoon serisine dayanan dizinin kategorisi psikolojik gerilimdir.

Güney Kore kültürünün birçok yönden Türkiye’ye benzediğini söylemeden geçmeyelim. Büyükler hatalı olduklarında bile büyük olduğu için saygı duyulması ve hürmet gösterilmesi gereklidir. Toplumsal baskıları fazla olduğu için özellikle gençler duygularını bastırarak yaşarlar.

Fragman;

Strangers From Hell Dizinin konusu;

Yoon Jong-Woo 27 yaşında olmasına rağmen daha genç göstermektedir. Drama boyunca Jong- Woo ile tanışan diğer karakterler genç gösterdiğini ve öğrenci gibi durduğunu söyler.

Üst dönemlerinden arkadaşının davetiyle Busan’dan Seul’a gelir. Arkadaşının şirketinde stajyer olarak işe başlar. Maddi durum yeterli olmadığı için bütün gün sıcakta kendisine uygun daire aramak zorunda kalır. Sonunda kentsel dönüşüme giren ve 6 ay sonra yıkılacağı için ucuz olduğunu öğrendiği Türkçe karşılığı “Cennet Konutları” olan mutfak, tuvalet ve banyoların ortak kullanımda olduğu stüdyo daireye taşınır.

Daireye taşınması ile olaylar başlar. Lee Dong-Wook da diziye burada dâhil oluyor. Dizide See Moon-jo karakterini canlandırıyor. See Moon-jo nazik, kibar, çevresi tarafından sevilen bir diş doktorudur.

Jong Woo beraber yaşadığı diğer insanların arasında Moon Jo’nun en normali olduğuna karar verir ve sadece onunla iletişim kurar. Fakat zaman geçtikçe hata yaptığını düşünecektir çünkü Moon Jo’nun normal görünümünün ardında saklanan bir seri katil olduğuna inanmaya başlar.  Pansiyonda kalan diğer insanlarında onun yardımcıları olduğunu ve birlikte hareket ederek insanları katlettiklerini düşünmektedir. Fakat cevaplanması gereken birçok soru vardır.

Dizi, güzel ve kaliteli bir yapımdı. Sonunda ne olacak? Kim katil? Ne oldu acaba? Soruları merakla izlemenize sebep oluyor. Dizinin atmosferi çekim yerleri de oldukça başarılıydı. İnce ince işlenen psikolojik bir gerilim izlemek istiyorsanız hiç düşünmeden bu diziye şans verin. Her bir sahnenin aslında birbiriyle bağlantılı olduğunu final bölümünde anlıyoruz. Şeytan ayrıntıda saklıdır diye düşünmüş olmalı ki senaristler her bölümde küçük detaylara yer vermişler. Bu detayları da iyi bir izleyici fark edebiliyor ancak.

Gerilim yapımlarında Güney Korelilerin oldukça başarılı olduğunun kanıtıdır bu mini dizi. Diziyi bitirdiyseniz ve aklınızda deli sorular var ise dizinin finaliyle ilgili teorimi öğrenmek için teori yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Strangers From Hell teori

    Yorumunu ekle