Teknik Analiz

Dillerden düşmeyen Teknik Analiz nedir?

Teknik analiz; yatırım yapmayı düşündüğünüz varlığın geçmiş fiyat hareketlerine bakarak gelecek fiyat hareketleri hakkında tahmin yürütmenize yardımcı olacak yöntemlerdir. 

Temel analizde fiyatı etkileyebilecek arka plan araştırmaları, şirketlerin çalışmaları, yatırımları araştırılırken, teknik analizde önemli olan fiyat hareketleridir.

Teknik Analiz öğrenme yolculuğuna başlayan yatırımcıların teknik analiz yöntemlerinin yanında teknik indikatörlerin de ne işe yaradıklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Aklımızdan çıkarmamız gereken birinci kural yüzde yüz sonuç veren doğruluğu yüzde yüz ispatlanmış analiz yönteminin olmadığıdır. Eğer böyle bir yöntem olsaydı yatırımcıların hepsi sadece bu yöntemi uygulayarak günlük al sat ile her gün servetlerini ikiye katlarlardı.

O halde neden teknik analiz öğrenmeliyiz?

Evet, yüzde yüz başarı oranı veren teknik analiz yöntemi yoktur. Fakat kazanç kayıp oranını doğru bir şekilde belirleyip, stop bölgenizde de kurallarınıza uyarak çıkış yaptığınızda teknik analiz size yatırımlarınızı değerlendirmek için fırsatlar sunar.

Aşağıda ki grafiğe bakalım;

Teknik Analiz

Bitcoin 42 bin dolar zirve yaptıktan sonra düzeltme yaparak 30 bin dolar seviyesine kadar düştü. Bu seviyeden aldığı hacimle tekrar yeni bir zirve yapmak için yola çıktığını görüyoruz. Fakat 40 bin dolara gelen Bitcoinin gücünün kalmadığını ve işlem hacminin azaldığını grafikte görebiliyoruz. Burada teknik analiz bilgilerimizi hatırlıyoruz.

  • Bitcoin yeni zirve yapamadı.
  • İşlem hacmi azaldı.
  • Satış baskısı arttı.

Bu veriler bize şunu gösteriyor bitcoin Çift Tepe formasyonu yapacak olabilir. Ayılar piyasayı ele geçirebilir. Teknik analiz ve işlem hacimleri bize bunu gösteriyordu.

Bitcoin ikinci dibini 28 bin dolar seviyesinde yaptı ve bitcoini yukarıya taşıyacak bir ivme alım gelmediğini görüyoruz. Evet görüyoruz ki düşüncemiz de haklı çıkmak üzereyiz. Tam bunları düşünürken teknik analizlerin neden çalışmadığını gösteren bir olay yaşandı.

Elon Musk, bitcoini destekledi ve twitter üzerinden açıklamalar yaptı. Gazı bitmiş bir arabaya yeniden gaz ekleyen bu açıklamalar bitcoini yeniden hareketlendirdi.

Bu grafiği paylaşmamın sebebi temel düzey teknik analiz yöntemleri ile fiyat hareketlerini okumanın mümkün olduğunu göstermektir. Düşüş formasyonu çalışabilir ve teknik analiziniz başarılı olabilirdi. Fakat dışarıdan gelen yeni bilgi verileri ve akışlar sizin stop etmenizi sağladı.

Farkında olmalıyız ki teknik analiz falcılık yapmak değildir. Elon Musk’ın twitter biousuna bitcoin yazarak bitcoin de yeni bir yükselen kanala sebep olacağını hangi teknik analiz bilebilirdi ki? Bu tür spekülatif hareketleri teknik analiz ile yatırım yapan yatırımcıların bilmesinin mümkünatı yoktur. Teknik analiz yapan yatırımcı bu tür hareketlerden kendisini koruyabilecek oyun planı kurup bu plana göre yatırımını yapmalıdır.

Stop seviyesini belirlemiş olan yatırımcı burada zarar görmeden çıkıp yeni seviyelere göre oyununu tekrar kurabilirdi. Bütün bunları yapabilmek teknik analizi öğrenen yatırımcının panik işlemleri yapmadan kurallarına sadık yatırım yapmasıyla mümkündür.

Hiçbir formasyon ve analizin yüzde yüz doğruluk vermediğini hatırlayarak zarar etmemek için planlı işlem yapmanın ve stop yerlerinin doğru seçilmesi gerektiğini unutmayın.

Öneri Yazı;

Dolar Neden Yükseliyor?
  • Yorumunu ekle