TREND NEDİR ?

Trend nedir ne değildir?

Not: Yazılarımız kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir! (YTD)

Trend; Mum çubuklarının yükselen ve alçalan fiyat seviyeleri belirlenerek ileri zaman dilimine devam ettirilmesine dayanan teknik analiz yöntemidir. İleri zaman dilimine devam ettirilmesinden anlaşılacağı üzere trendlerin belli yönde hareketine devam edeceği öngörüsüne dayanır.

Piyasada karşılaşacağımız trendler;  

-Aşağı yönde trend,

-Yukarı yönde trend,

-Yatay yönde trend.

Aşağı yönde trend; (Düşüş-Ayı Trendi)

Aşağı hareket eden trendde fiyat hareketlerinin zirve noktalarından çizilen trend çizgisi düşüş yönünde sinyal vermektedir. Trend çizgisinin çizildiği varlığın yeni yüksekler yapamadığı halde yeni düşükler yaptığını gözlemleriz.

Trend çizgilerinde iki temas olması genelde yeterli sayılır. Fakat daha temkinli yatırımcılar üç temaslı trend çizgisi daha güvenilir bulmaktadır. Trend çizgisi ile temas ne kadar çok ise çizilen çizgi o kadar güçlüdür.

Trend 1

Holo / Tether 4 saatlik grafiğe baktığımızda Aşağı yönde trend olduğunu gözlemlemekteyiz. Holo yeni yüksekler yapamazken yeni düşükler yapmaya devam etmektedir. Trend üzerinde alımların satış baskısıyla trend altına indiğini ve mumun gölgesi olarak kaldığını görmekteyiz.  Düşüş trendi artık direnç olarak çalışmaktadır.

Söylemeden geçmeyelim sıkışma alanı yaklaşmış ve düşen üçgen formasyonu yaptığı görülmektedir. Sıkışma sonunda oluşacak hacim üçgen yüksekliğinde aşağıya kılırımın devam etmesine sebep olabilir. Fakat unutulmaması gerekir ki kılırım seviyesinde gelecek hacimli alımlar formasyonu iptal eder ve dönüş formasyonuna çevirebilir. Direncin üzerinde kapadığı dört saatlik mum ile Holo’nun dönüş formasyonu ile yükseliş hareketine başlayacağı konuşulabilir.

Böyle durumlarda makalenin başında sorduğumuz sorunun cevabı aklınıza gelmelidir.

Trend ne değildir? Trend fal baktırmak değildir. Kesin gerçekleşecek kehanetleri size söylemez. Olabilecek seçenekleri size sadece sunar. Seçeneğe karar vermek için diğer göstergeleri ve hareketli ortalamaları da takip edip karar vermelisiniz. Ve tabi ki hayat sigortası… Stopunuzu belirleyip işleminize bu şekilde devam etmelisiniz. Hiçbir formasyon yazılan ve söylenenlerin aksine yüzde yüz çalışmaz. Yatırımcı iki yönlü de düşünüp önlem almak ile mükelleftir.

Yukarı Yönde ; (Yükseliş-Boğa Trendi);

Yukarı hareket eden trendde fiyat hareketlerinin dip noktalarından çizilen trend çizgisi yükseliş yönünde sinyal vermektedir. Trend çizgisinin çizildiği varlığın yeni yüksekler yaptığı yeni düşükler yapmadığı ve fiyatların yukarıya yükseldiğini gözlemleriz.

Trend 2

Ava/Tether 4 saatlik grafiği incelediğimizde yükseliş trendini görebiliriz. Trend birçok kez test edilmiş her defasında daha yüksekler yapmaya ve düşükleri yükseltmeye devam ettiği görülmektedir. Yükselişin trendi devam eder mi? Sorusunun cevabı için diğer formasyonları ve göstergeleri inceledikten sonra nihai kararı yatırımcı almalıdır.

Ve son olarak;

Yatay Yönde Trend;

Yatay trendin söz konusu olduğu piyasalarda yatırımcıların kararsız olduğu söylenebilir. Yeni haber, esecek bir rüzgâr beklediklerini söylemek mümkündür. Alıcılar gelmezken satıcılar da henüz satmaya razı değildir bu fiyat seviyelerinde. Bu hareketler bazen RSI düşürmek için de yapılır. Yükseliş öncesi fiyatın bulunduğu yatay bantta hacimleniyor olması yükselişten sonra gelecek olası bir düşüşte bu hacimli bandı destek noktasına çevirecektir.

Trend 3

Bluzelle/Tether 4 saatlik baktığımızda yatay hacimlendiği görülmektedir. Destek altına sarkan mum Bitcoin hareketine bağlı bir düşüştü. Bitcoin normale döndüğünde bant içine tekrar girdiği görülmektedir. Yatay bantlarda destekten alıp dirençten satılarak kısa dönemli al sat yapılabilir. Tabi yükselen formasyonu kaçırmamak için de yeni düşükler yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Direnci test etmemesi ve yeni düşükler yapmaması yükseliş trendine döndüğünü dönmek üzere olduğunu söyleyebilir.

Son söz;

Trend yatırımcıların en yakın arkadaşıdır. Trendleri doğru belirleyerek yapılan yatırımlarda riskinizi minimuma çekersiniz. Arkadaşınız olsa bile aniden gelen ters rüzgar; Yaptırım, savaş, regülasyon haberleri ya da iyi yönde alınan anlaşmalar, iş birlikleri günlük, aylık trendleri bile bozabilir. Böyle durumlardan sizi yaptığınız sigortanız yani stoplarınız koruyacaktır.

Trend Nedir? yazımızdan sonra öneri yazımız.

ABD Dolar endeksi nedir ?
  • Yorumunu ekle