Yatırım Neden Yapılır?

Elbette birinci sebebimiz birikimlerimizin enflasyonda erimesini engellemek.

İkinci sebebimiz  birikimimizin ev, arsa, ya da iş kurmak için gereken peşinat miktarına ulaşana kadar yatırım kanallarında değerlendirmek.

Son olarak da emeklilik zamanında iyi bir gelirinin olmasını isteyenler yatırım kanallarına yönelirler.

Yatırım yapma sebeplerini incelediğimizde maksimum faydaya sahip olmak için uzun dönem beklenmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Şayet bu anlayışta olursanız ani düşüşlerde, uç fiyat hareketlerinde psikolojiniz bozulmaz. Panik yapmadan portföyünüzü soğukkanlılık ile taşımaya devam edebilirsiniz.

Fakat birkaç gün birkaç haftada zengin olmak amacıyla yatırım yapıyorsanız. Paranızla şans oyunu oynamaktan farklı bir eylem yapmadığınızı söylemeliyim.

“Ben uzun süre bekleyemem. Bu işten para kazanmak istiyorum. Mesleğim trade etmek olsun. Kredi ödemelerim var.” Yani günlük, haftalık trade ile para kazanmak isteyenler.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki sinirleriniz çelik gibi olmalı. Yatırım yapmaya yeni başlayan günlükçüler;

Boğa piyasaların sizi aldatmasına izin vermeyin!

Boğa piyasaları kendini hemen belli eder. Potansiyel yatırımcının çevresinde ki insanlar ağız birliği yapmışçasına aynı cümleleri söylemeye başladıysa boğa piyasası yaşanıyordur;

“Bu devirde bu piyasaya yatırım yapmayan ahmaktır. Al coini iki gün sonra zenginsin. Al altını bir aya paranı ikiye katlarsın. Elon Musk bile coin aliyor. Doge coin varya doge coin Mars parası olacak…”

Kendinizi pazarda hissettiniz öyle değil mi? Tıpkı pazarcılar gibi insanlar sahip oldukları ürünlerin yükselmesi için farkında olmadan algı oluşturuyorlar. Ardından hep beraber bulutlardan aşağıya düşüyorlar. Bir mum öncesinde zengin olduğunu düşünen bütün yatırımcılar. Kara kara çektikleri kredileri nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar.

Suçlu kim?

Suçlu kim ?
suçlu kim?

Ürünü satan mı? Ürünü size pazarlayan arkadaşlarınız mı? Yoksa birkaç sergi daha gezip pazarda daha ucuzunu aramayan siz misiniz?

Mottomuz belli;

“İğneyi başkasına, çuvaldızı kendine batır.”

Bu atasözünü kendimize pusula belirleyip yolumuza devam edelim.

Yatırım yapmak tıpkı ders çalışmak gibidir. Arkadaşlarınızdan ya da etrafınızdan duyduğunuz tahminler boğa piyasasının yaşanması sebebiyle başta size kazandırır. Fakat ibre tersine döndüğünde ve dersinizi çalışmayıp durumu fark edemediğinizde sahip olduğunuz her şeyi kaybedebilirsiniz.

Kumar masasından varını yoğunu kaybeden bir insandan farkınız yoktur bu durumda. Fakat şanslısınız dersinizi çalışırsanız kartlarınızı kendiniz seçebilir ve o masadan kazanan olarak kalkabilirsiniz.

Kazanan olmak istiyor musun?

  • O halde üşengeçliği bir kenara bırak ve öncelikle bu alanda bilgi ve deneyim sahibi olmuş insanların çalışmalarını oku.
  • En azından temel olarak teknik analiz de kendini geliştirmeli dersine çalışmalısın. Burada yayınladığımız teknik analiz derslerinden ve diğer sayfalardan çalışarak kendine bir sistem kurup, oyun planı belirlemelisin.
  • Acele etme. Piyasanın bir yere gittiği yok. Kaçan fırsatın daha büyüğü sabırlı olduğunda önüne gelecek.
  • Acele eden yatırımcı durmak üzere olan trenin son vagonuna yetişir. Yıllarca trenin hareket etmesini beklerken yanından hızla geçen trenlerin ardından bakmak zorunda kalır.
  • Kendine güven. Fakat bu güvenin arkasında bilgi ve birikim olmalı. Araştırmasını yapmadan, risk almadan para kazanılmaz diyerek gözü kapalı piyasaya atlama.

Masanın kazanını olmak için yukarıdaki maddelerin sadece başlangıç olduğunu kabul etmeli ve kendinizi sürekli geliştirmek zorunda olduğunuz bilincinde olmalısınız. Zamanla yatırım tarzınız ve sisteminiz oluştuğunda bugün yaşadığınız zorlukların başarının anahtarı olduğunu fark edeceksiniz.

  • Yorumunu ekle